info@zortulsigorta.com

Zortul Sigorta
Bilgi Merkezi
Buradasınız: Anasayfa / Bilgi Merkezi
Bilgi Merkezi
Sigortalar hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabı
Kasko ne demek?
Kasko, sigortalıya ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlayan araç sigortasıdır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır. Kasko sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır ve karşı tarafa verilen zararlarda da trafik sigortası ödemesinin yetmediği durumda devreye girebilir. Kaza ve hasar durumlarında kasko sayesinde büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız.
Kasko fiyatı nedir?
Kasko sigortasına ne kadar ödeneceği bir çok değişkene göre belirleniyor. Kaskonun kapsadığı teminatlar, kasko yaptırılacak aracın değeri, ruhsat sahibinin kaza geçmişi gibi birçok kriter kasko sigortasının fiyatını değiştirir. Bu sebeple kaskoya ne kadar ödeneceğini öğrenebilmek için kasko teklifi alarak, fiyat alabilirsiniz.
Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?
Kasko sigortasının ödeme yapmadığı durumlar şunlardır;

Ehliyeti olmayan herhangi bir kişinin arabayı kullanması esnasında meydana gelen hasarları,
Trafik Kanunu’nda belirtilen alkol limitini aşan ve uyuşturucu kullanarak araç kullanan sürücülerin hasarları,
Savaş, askeri hareketler, düşman saldırıları vs. gibi durumlarda araçta meydana gelen hasarlar,
Aracın bakımsızlıktan ya da eskimesinden meydana gelen hasarlar,
Lastiklerin eskimesinden dolayı meydana gelen hasarlar,
Ruhsatta belirtilen ağırlıktan fazla yük taşınmasından dolayı araçta meydana gelen hasarlar,
Nükleer olaylar sonucunda araçta meydana gelen hasarlar.
Kasko nasıl yapılır?
Araç kasko yaptırma sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri araç ile ilgilidir, diğeri ise aracın ruhsat sahibi ile ilgili. Kasko satın almadan önce detaylı inceleme yapmak bütçenizi sarsmadan sizin için en uygun kaskoyu bulmanızı ve doğru teminatlarda aracınızı güvence altına almanızı sağlar.

İhtiyacınız olan kasko sigortasını doğru teşhis etmek ve kısa bir sürede kasko hesaplarınızı yapmak için öncelikle gerçekten ihtiyacınız olan teminatların neler olduğuna dikkat edin. Çünkü kasko hesaplamasında fiyatı yükselten en önemli etkenlerden biri teminatlardır.

Kasko yaparken, faydalanabileceğiniz indirimler olup olmadığını kontrol etmenizde de fayda var. Hasarsızlık, meslek, çalışılan kurum gibi farklı değişkenler kasko priminizde indirim sağlayabilir.
Kasko hangi durumlarda ödeme yapar?
Araç kasko sigortasının ödeme yapabilmesi için öncelikle hasar durumunun en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirilmesi gerekir. Hasar durumu şirkete bildirilmezse, kasko sigortası ödeme yapmaz. Araç kaskosu sadece sigortalı olan arabanın zarar ve hasar masralarını karşılamaktadır. Yani bir kaza gerçekleştiğinde karşılıklı 2 araçta da hasar meydana gelirse, araba kasko poliçesi sadece sigortalı aracın hasarını teminatlar dahilinde ödeyecektir. Kaza durumunda, kaskolu aracın sürücüsü kusurlu olsa bile kasko sigortası zararı karşılamaktadır. Karşı taraftaki aracın hasarlarını ise trafik sigortası ödeyecektir. Karşı tarafa verlen hasarlarda trafik sigortası limitlerinin yetmediği durumlarda da yine kasko sigortası ihtiyari mali mesuliyet ek teminatı ile devreye girip ödeme yapabilir.

Kasko standart olarak çarpma çarpılma, aracın yanması, çalınması gibi durumlarda ödeme yapar. Aynı zamanda kasko sigortası yaptırırken belirlenen ve poliçeye ekletilen ek teminatları da karşılamaktadır.
Aracın kasko değeri nasıl belirlenir?
Aracın kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından düzenli olarak yayınlanan kasko değer listesi ile belirlenir. Araçların yaşına, marka ve modeline göre liste düzenlenir. Kasko araç değer listesine sadece 15 yaşından küçük arabalar dahildir.

Kasko bedeli yani araç kasko fiyatı da Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan araç kasko değer listesine göre tespit edilmektedir. Buna ilave olarak ses, iletişim ve görüntü cihazları ile taşıta sonradan ilave edilen radyo-teyp, telefon, televizyon, klima gibi cihazlar, aksesuar sigortası kapsamı içine dahil edilir. Bunlar için ayrıca sigorta bedeli saptanması gerekir.
Kasko pert aracın ne kadarını öder?
Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır. Pert olan aracın satışı ve yasal devir işlemleri tamamen sigortalının sorumluluğundadır.

Sigorta şirketlerinin aracın pert olması gibi büyük hasarlara yönelik çok farklı teminat ve uygulamaları vardır. Örneğin, bir sigorta şirketi yeni bir aracın pert olması halinde o aracın yeni değerini hasar tazminatı olarak ödeyebilir. Bazı şirketler ise aracın hasar dönemindeki piyasa rayiç bedelini hasar tazminatı olarak ödeyebilirler. Bu tür farklı teminat ve uygulamaları telefon hattımız aracılığıyla öğrenebilirsiniz.
Trafik sigortası nedir?
Tüm araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan bir araç sigortasıdır. Trafik sigortası kazaya karışılması durumunda araç sahibini korur, karşı tarafta ve üçüncü kişilerde meydana gelen hasarları belirli limitler dahilinde sizin yerinize öder. Böylece kaza durumlarında siz kusurlu bile olsanız, hasar masraflarını ödemek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda büyük çaplı kaza masraflarına karşı da bütçeniz koruma altında olur.
Trafik sigortası neleri kapsar?
Kaza durumlarında karşı tarafın veya üçüncü kişilerin belli bir limit dahilinde hasar masraflarını karşılar. Kazaya sizin aracınız neden olmuş ve ortaya bir zarar çıkmışsa, masraflar sizin trafik sigortası poliçeniz tarafından ödenir. Aynı zamanda kamuya ait mallara vereceğiniz zararlar (elektrik direği, lamba vs.) ve üçüncü kişilere ait mallara vereceğiniz zararlar da (ev, dükkan vs.) sigorta kapsamındadır.

Kaza durumunda maddi hasarların yanı sıra bedeni zararlarda ortaya çıkabilir. Trafik sigortası ile bedeni hasarlar da teminat altındadır. Kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortasının teminatı altındadır. Yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraflar da trafik sigortası tarafından karşılanır. Trafik sigortası, kaza sırasında vefat edenlerin defin masraflarını öder. Artı olarak vefat edenlerin eğer bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise bu süreçte destek alamadıkları için onlarında zararlarını karşılanır. Kazada yaralanan kişilerin kısmi ya da süresiz çalışamaz duruma gelmesi halinde de trafik sigortası devreye girer. Kişinin ekonomik gelirinin kesilmesi ve baktığı kişilerin destekten yoksun kalması durumları güvence altındadır.

Kazada hatalı değilseniz ve buna rağmen karşı taraf sizin haksız olduğunuzu iddia edip dava açıyorsa, trafik sigortası savunma masraflarınızı da karşılar. Mahkeme ve avukatlık ücretleri, poliçeniz tarafından teminat altındadır.
Trafik sigortası ne kadardır?
Araç trafik sigortası fiyatları, araç türüne, trafik basamak koduna ve illere göre değişiklik gösterir. Her ay trafik sigortası tavan fiyatları Sigorta Bilgi Merkezi tarafından açıklanmaktadır. Sigorta şirketleri her ay belirlenen trafik sigortası tavan fiyatlarına göre trafik sigortası teklifi vermektedir. Üst sınır limit olacak şekilde sigorta şirketlerine göre fiyatlar değişebilmektedir.

Aracınızın trafik sigortası fiyatını öğrenmek için teklif almanız yeterlidir. Bütçenize en uygun araç sigortası için sadece bilgilerinizi girerek onlarca sigorta teklifini dakikalar içinde görebilirsiniz.
Trafik sigortası ne işe yarar?
Kara yolları Trafik Kanunu’na göre Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası, kaza meydana geldiğinde, sigorta sahibinin belli limit dahilinde para ödememesini sağlar. Trafik sigortasında amaç her yıl belirlenen limitler dahilinde, kaza sırasında karşı tarafın ve üçüncü şahısların (hem araçlarının, hem de şahısların bedenlerinde oluşacak) hasarlarının telafisine yöneliktir.
Zorunlu trafik sigortası ne kadar öder?
Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası limitleri dahilinde ödeme yapılır. Araç türüne ve hasarın meydana gelme şekline göre ödeme limitleri değişmektedir. Otomobil için trafik sigortasının kazada ödeme limitleri şöyledir;

Maddi hasarlarda; araç başına 41.000, kaza başına 82.000
Sağlık giderleri; kişi başına 410.000, kaza başına 2.050.000
Sakatlanma ve ölüm; kişi başına 410.000 kaza başına 2.050.000
Trafik sigortası hangi durumlarda ödeme yapmaz?
Sigortalı arabanın hareket halinde olmadığı durumlarda, sebep olacağı zararlar karşılanmaz. Yani trafik sigortasının zarar masraflarını karşılaması için aracın trafiğe çıkmış ve seyir halinde olması gerekmektedir.

Zorunlu taşıt sigortası sadece karşı tarafın ve üçüncü şahısların maddi ve bedeni zararlarını karşılamak için kullanılabilir. Kazaya neden olan sigortalı araç sahibinin, kusurlu olması durumunda tazminat talepleri teminat kapsamında değildir, yani trafik sigortası kusurlu araç sahibinin tazminat istediği için ödeme yapmaz. Aynı zamanda eşi, çocukları ve birlikte yaşadığı kardeşlerinin zararları için de tazminat talepleri ödenmez.

Trafik sigortası kapsam dışı hallerden bir diğeri ise kaza sırasında sigortalı araçta zarar gören kişilerin eşyaları ile ilgilidir. Araçta zarar görenlerin bagaj gibi eşyaları dışında kalan mallararın zarar görmesi sonucu oluşabilecek talepler trafik sigortası kapsamı dışındadır. Aynı zamanda trafik sigortalı kişinin aracına, bu araç ile çekilen römorklara gelebilecek zararlar nedeniyle istenebilecek taleplerde karşılanmaz.
Trafik sigortası nerede yapılır?
Tabii ki Zortulsigorta.com web sitesinden. Hemen teklif alarak trafik sigortanızı online satın alabilirsiniz. Telefon hattımız olan (0282) 260 68 58'i arayarak da sigorta uzmanlarımızdan yardım alabilir, trafik sigortası poliçenizi bir telefonla dahi yaptırabilirsiniz.
Trafik sigortası nasıl yapılır?
İnternetten teklif alarak trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz. Zortulsigorta.com internet sitesinden trafik sigortası teklifi alıp, tek bir ekranda birçok sigorta şirketinin araç sigorta fiyat ve teminatlarını karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma yaparak en ucuz trafik sigortası fiyatını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sadece teklif adımlarından sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli. Hemen teklifleri görebilir, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeyi seçerek online ödeme ile hızlıca sigorta güvencenizi başlatabilirsiniz.

Diğer bir araç sigortası yaptırma seçeneği ise telefonla satın almaktır. Uzman sigorta danışmanları ile telefonla görüşerek trafik sigortası tekliflerini değerlendirebilir, bütçenize göre en uygun trafik sigortasını rahatlıkla satın alabilirsiniz.
Kasko ile zorunlu trafik sigortası arasındaki fark nedir?
Trafik sigortası ve kasko arasındaki en önemli fark, trafik sigortasının zorunlu bir araç sigortası olmasıdır. Kasko ise araç sahibinin isteğine bağlıdır. Trafik sigortası her araç sahibi için zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Trafik sigortasız trafiğe çıkmanın para cezası ve yaptırımları vardır.

Bir diğer önemli kasko ve trafik sigortası farkı ise güvence kapsamlarıdır. Kaza durumunda trafik sigortası karşı tarafın ve üçüncü kişilerin bedeni ve maddi zararlarını karşılar, kasko ise kendi aracınızın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır.
Satılan aracın trafik sigortası yeni araçta kullanılabilir mi?
Satılan aracın zorunlu araç sigortası yeni alınan araçta kullanılamaz. Araç sahibi, aracını sattıktan sonra noter satış sözleşmesi ile trafik sigortası poliçesini iptal ettirmelidir. Araç sahibinin poliçesini iptal edilmesini talep etmesinin ardından sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sigortalıya iade etmekle yükümlüdür. Yeni araç için yeni poliçe düzenlenmelidir.

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise; sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekmektedir. Her iki durumda da belirlenen süreler, araç sahibinin aracını sattığı tarihte noterde düzenlenen tarihi baz alır.

Sigortalının değiştiği her durumda mevcut sözleşme değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, mevcut sözleşme sigortalının değiştiği tarihten itibaren on beş gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödenmeksizin yeni işleten için sözleşme yapılana kadar geçerlidir.
Dask ne kadar?
Dask sigortası için ödeyeceğiniz fiyat, binanızın inşa yılına, yapı tarzına, konutunuzun metrkaresine ve yer aldığı il/ilçeye göre farklılık gösterir. Bu sebeple zortulsigorta.com üzerinden Dask teklifi alarak evinizin zorunlu deprem sigortası fiyatını hemen öğrenebilirsiniz.
Dask nasıl yapılır, dask için nereye başvurulur?
Zorunlu deprem sigortanızı Zortulsigorta.com web sitesi üzerinden hızlıca yaptırabilirsiniz. Dask fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmediği için uzun araştırmalar yapmanıza gerek kalmadan sadece bilgilerinizi girerek deprem sigortanızı internet üzerinden satın alabilirsiniz.
Dask ne demek? Dask nedir?
DASK yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortası edindirme, uygulama ve yönetiminden sorunlu bir kamu kuruluşudur. DASK, depremin ve deprem sonucu ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması durumlarında ortaya çıkan maddi zararları, poliçenizde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak öder.
Dask için ne gerekli?
Dask için gerekli bilgiler şunlardır;

Sigorta sahibinin kimlik bilgileri,
Sigorta sahibinin iletişim bilgileri,
Sigortalanmak istenen yerin adresi,
Tapu bilgileri,
Sigortalanmak istenen binanın inşa yılı ve yapı tarzı,
Bina kat sayısı,
Binanın hasar durumu,
Mesken brüt yüzölçümü,
Binanın kullanım şekli
Dask poliçe numarası nasıl bulunur?
Dask poliçe numaranızı e-Devlet’ten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. e-devlet’ten “Dask poliçe sorgulama” bölümünden giriş bilgilerinizde poliçe detaylarına ulalabilirsiniz. Dask’ın resmi web sitesinde de sorgulama yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız / vergi numaranız ve il-ilçe bilgileriniz ya da adres kodunuzu biliyorsanız adres kodunuz ve T.C kimlik / vergi numaranız ile Dask poliçenize ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi Dask poliçe sorgulama yazımızdan öğrenebilirsiniz.
Dask ne işe yarar?
DASK, depremin ve deprem sonucu ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması durumlarında ortaya çıkan maddi zararları, poliçenizde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak öder. Bu sayede deprem sonucu yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı maddi olarak güvence sahibi olursunuz.
Dask nereye ödenir?
Zorunlu deprem sigortanızı satın alırken yaptığınız ödemeniz, Doğal Afet Sigortaları Kurumu adına yapılır.
Dask yaptırmazsam ne olur?
Dask yaptırmazsanız devletin sunduğu konut kredisi ve depremde binanızın zarar görmesi durumunda yapılan yardımlardan yararlanamazsınız. Aynı zamanda evinize elektrik, su ve doğal gaz bağlatmaya gittiğinizde sizden zorunlu deprem sigortası yaptırdığınıza dair belge sorulur. Eğer deprem sigortanızı yaptırmadıysanız bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz.
Dask yenileme nasıl yapılır?
Dask poliçenizin yenileme zamanı geldiyse internetten hızlıca yenileme işlemini yapabilirsiniz. Zortulsigorta.com’dan hızlıca online Dask yenileme yapabilirsiniz.
Dask ne kadar geçerlidir?
Dask geçerlilik süresi 1 yıldır.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın